szybki kontakt

oferta

kalkulator

nowe samochody

znajdź nas

Czym jest leasing finansowy

popularne
26.03.2021

Poznaj ofertę leasingu finansowego – atrakcyjnej alternatywy dla tradycyjnego finansowania. Dowiedz się, jakie korzyści daje to rozwiązanie i w jakich sytuacjach warto z niego skorzystać.

mleaisng - leasing finansowy

Leasing finansowy to forma mniej popularna niż leasing operacyjny. Umożliwia jednak sporo optymalnych rozwiązań – zwłaszcza dla przedsiębiorstw, inwestujących w środki trwałe o znacznej wartości. Przekonaj się, kiedy warto skorzystać z leasingu finansowego.


Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega leasing finansowy
  • jakie korzyści daje ta forma finansowania
  • kto powinien zdecydować się na leasing finansowy

Na czym polega leasing finansowy?


Zacznijmy od krótkiego przypomnienia, na czym polega leasing. W skrócie jest to forma umowy zawartej między stroną finansującą a leasingobiorcą. Nabywca mienia w zamian za określoną opłatę może korzystać z przedmiotu leasingu w czasie trwania umowy. W ten sposób zyskuje możliwość rozwijania działalności, zachowując przy tym finansową elastyczność.


Przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z dwóch opcji leasingu: operacyjnego oraz finansowego. Czym różnią się te rozwiązania? Metoda leasingu określa m.in. stronę, na którą spada obowiązek dokonania amortyzacji oraz zasady rozliczania podatku VAT.


W leasingu finansowym przedmiot umowy zostaje wliczony do środków trwałych firmy. Rata leasingowa składa się z części odsetkowej oraz kapitałowej. Jako przedsiębiorca dokonujesz odpisów amortyzacyjnych, a część odsetkową zaliczasz do kosztów uzyskania przychodu. Gdy okres finansowania dobiegnie końca, przedmiot leasingu przechodzi na własność Twojej firmy.


Dodatkowo cechą wyróżniającą leasing finansowy jest również sposób rozliczenia podatku VAT. W tym przypadku jest on opłacany z góry – w momencie wydania przedmiotu do użytkowania.


Leasing finansowy – jakie daje korzyści


Jakie korzyści dla przedsiębiorców przynosi skorzystanie z leasingu finansowego? Przede wszystkim jest on traktowany jako forma dostawy towarów. To oznacza, że stawka podatku VAT jest taka sama jak dla przedmiotu leasingu. W przypadku np. sprzętu medycznego może to oznaczać kwotę w wysokości 8%.


Leasing finansowy to również mniej ograniczeń, jeśli chodzi o czas trwania umowy. Zazwyczaj obejmuje on 12 miesięcy lub więcej. Jeżeli zależy Ci na krótkim okresie leasingu, jest to rozwiązanie dla Ciebie. Dodatkowo zyskujesz też możliwość rozliczenia VAT-u dla całej wartości przedmiotu leasingu oraz odsetek już na początku umowy.


A jak wyglądają kwestie firmowej księgowości w przypadku takiego finansowania? Przedmiot leasingu przechodzi na własność Twojej działalności, tym samym zostaje on wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Jako korzystający dokonujesz odpisów amortyzacyjnych, wliczając je w koszty uzyskania przychodu. W tym przypadku poniesionym kosztem stają się odsetki od części podstawowej raty. Umowa leasingowa dobiega końca w momencie wniesienia ostatniej należności. Po spłacie ostatniej raty otrzymasz fakturę VAT na kwotę ok. 100 zł, która przeniesie prawo własności na Twoją firmę


Leasing finansowy – kto powinien skorzystać


Najczęściej z leasingu finansowego korzystają firmy nabywające przedmioty na podstawie faktury VAT-marży oraz sprzęt medyczny z obniżonym VAT-em. Na takiej fakturze nie ma podanej wartości podatku – jest on wyliczany od marży pośrednika. Co za tym idzie, klient nie musi dopłacać podatku do wartości przedmiotu, a zapłaci go jedynie od części odsetkowej.


Leasing finansowy umożliwia zakup m.in.:

Szukasz atrakcyjnej metody finansowania dla Twojej firmy? Poznaj ofertę mLeasingu i wybierz rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy.

popularne artykuły


lorem

chcesz szybko otrzymać ofertę?

Ładowanie...